Aktualności

Nov 8, 2016

IV KARKONOSKI PUCHAR SPRINTU


IV Karkonoski Puchar Sprintu, zapraszamy do zapoznania się z relacją.

Blisko 300 pływaków reprezentujących 19 klubów z całej Polski zagościło w minioną sobotę 5 listopada na krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.
„Przyjechać chciało ponad 400 zawodników, jednak biorąc pod uwagę ograniczenia obiektu, musieliśmy zamknąć listę zawodników na poziomie trzystu osób – mówi nie kryjąc zadowolenia Prezes KS Just Swim Szymon Kurowski  pełniący rolę Naczelnika zawodów. – Nasze zawody już na stałe weszły do kalendarza Dolnośląskiego Związku Pływackiego, a ze względu na formułę, spotykaną dotąd tylko na zawodach rangi mistrzostw kraju (eliminacje – finały), zaczynają cieszyć się również krajowym zasięgiem. To dla nas bardzo pozytywny feedback – od ostatniej edycji udało się nam podwoić liczbę uczestników, przy jednoczesnym podtrzymaniu jakości zawodów.
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu przy U.M. w Jeleniej Górze - Paweł Domagała wraz z Przewodniczącą Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Miasta Jeleniej Góry –  Marią Anną Ragiel. Witając wszystkich zawodników, kibiców, trenerów i sędziów – życzyli emocji sportowych, poprawy rekordów życiowych oraz rywalizacji we wspaniałej atmosferze sportowej walki „fair play”. Szczególnie miłym akcentem otwarcia zawodów było wręczenie nagrody za całokształt dokonań na niwie sportowej Panu Leszkowi Dacewiczowi – maratończykowi, triathloniście – aktualnemu Mistrzowi Europy na dystansie Ironman (pływanie: 3,8km, rower: 180km, bieg: 42,195km), trenującemu na co dzień pływanie w klubie Just Swim.

Impreza została zaplanowana i rozegrana w pięciu blokach:
BLOK I – eliminacje w kategoriach A (rocznik 2000 i starsi), B (roczniki 2001 – 2003), C (rocznik
    2004 i 2005),
BLOK II – serie 50 m. na czas w kategorii D (rocznik 2006 – 2007),
BLOK III – serie 25 m. na czas w kategoriach D, E (ROCZNIK 2006 I MŁODSI),
BLOK IV – finały w kategoriach A,B,C,
BLOK V – wyścigi sztafet oraz wyścig australijski w kategorii open

Wyścigi w trzech starszych kategoriach wiekowych (A, B i C), rozegrano na dystansie 50 m.
w czterech podstawowych stylach pływackich. Pływacy z kategorii wiekowej D rywalizowali w konkurencjach 50 m. stylami: dowolnym, grzbietowym i klasycznym oraz 25 m. stylem motylkowym. Najmłodsi zawodnicy (kategoria E) wystartowali w konkurencjach 25 m. stylem dowolnym oraz 25 m. stylem grzbietowym. Dodatkową atrakcją były wyścigi sztafet 4 x 50 m. stylem dowolnym dziewcząt i chłopców. Najszybsi pływacy mogli się sprawdzić w ciekawym i widowiskowym, ale
i wyczerpującym wyścigu  australijskim.


„Po raz kolejny udowodniliśmy że można. Udało się całe zawody przeprowadzić sprawnie, co podkreślała większość gości, cały czas coś się działo – mówi trener Marcin Binasiewicz – Nie zawiodła sprawdzona już formuła zawodów: „eliminacje – finały”, plus na dokładkę sztafety i wyścig australijski. Solidna porcja pozytywnych emocji. Nie dalibyśmy rady bez wsparcia naszych jeleniogórskich firm: Code Two Software Engineering, Kurowski Group, Salony Optyczne OKULAR Anita Krawaritis Krzysztof Berczuk, Helios, KFC, Agnieszka Cichocka Tagliazucchi, Anna i Marcin Wylęgała, Tomasz Janiczak firma Teco.  Część nagród rzeczowych ufundowała firma SUNBARREL oferująca doskonałej jakości stroje kąpielowe i sprzęt pływacki, które to zaprezentowała na firmowym stoisku podczas zawodów. Zawody zabezpieczała medycznie  firma DIVEMED  Jarosława Przybylskiego oraz wolontariuszy ZSO nr 1 w Jeleniej Górze.”
Nagrodzono najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki w każdej z kategorii wiekowych. A nagrody za klasyfikację „najlepszy zawodnik open” i „najlepsza zawodniczka open” były rzeczywiście imponujące: 500 zł za I miejsce, 300 zł za II miejsce i 150 zł za III miejsce. Za pierwsze trzy miejsca w każdej konkurencji i dla każdej kategorii wiekowej były tradycyjnie medale oraz dyplomy do szóstego miejsca.
Wszyscy obecni – od zawodników poprzez, trenerów, kibiców, a nawet sędziów - zgodnie zauważali, że atmosfera stworzona przez spikera skandującego nazwiska zawodników w połączeniu z oprawą muzyczną niespotykaną na żadnych innych zawodach, dawała zawodnikom niesamowitego energetycznego „kopa”. Faktycznie, nie było zawodnika, który nie zostałby zaprezentowany na starcie z imienia, nazwiska i przynależności klubowej.
Każdy wiedział gdzie jest jego miejsce, wszystko zostało w czytelny sposób oznaczone i zaplanowane logistycznie z precyzją godną zegarmistrza.
Dodatkowym atutem była profesjonalna aparatura do automatycznego pomiaru czasów Omega Swiss Timing, obsługa informatyczna i w pełni profesjonalna obsada sędziowska pod przewodnictwem sędziego głównego zawodów Pani Grażyny Owsińskiej. Uzyskane w ten sposób wyniki są akceptowane przez wszystkie rankingi światowe.
W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajął UKS SHARK Rudna, zdobywając 35 medali i tym samym Przechodni Karkonoski Puchar Sprintu przeszedł w ich posiadanie na pół roku – do kolejnej edycji zawodów. Na miejscu drugim uplasował się KS BALTI Bielawa z dorobkiem 12 medali, a miejsce V z tą samą ilością medali zajął KS Just Swim Jelenia Góra. Drugi z jeleniogórskich klubów MKS „Jedenastka” Jelenia Góra zajął XIV miejsce z 2 medalami.

Wyniki zawodów oraz klasyfikację generalną znajdą Państwo na stronie:
http://www.megatiming.pl/contest/4f888b72-e2a4-41e0-922b-92a93bc518a9

Trochę zdjęć autorstwa Roberta Zapory w galerii.

Zawsze pod ręką